ورق آلومینیوم

0 2,351

آلومینیوم سومین عنصر فراوان پس از اکسیژن و سیلیکون و شایع‌ترین فلز است. هشت درصد از پوسته زمین را تشکیل می دهد. سنگ معدن آن به نام بوکسیت استخراج می‌شود که شامل اکسید آلومینیوم، همراه با اکسید سیلیکون، آهن و دیگر فلزات می‌باشد.

آلومینیوم به خاطر چگالی کم آن و توانایی آن برای مقاومت در برابر خوردگی ازطریق پدیده پسیو شدن قابل توجه است. آلومینیوم و آلیاژهای آن برای صنعت هوافضا حیاتی است و در صنایع حمل و نقل و ساخت و ساز، مانند نمای ساختمان‌ها و قاب پنجره‌ها حائز اهمیت است. اکسید و سولفات آلومینیوم جز ترکیبات مفید این فلزهستند.

تولید فویل آلومینیوم

فویل آلومینیوم

آلومینیوم فویل (یا فویل آلومینیومی) آلومینیومی است که در ورق‌های نازک باضخامت کمتر از 0.2 میلی‌متر (0079/0اینچ) ساخته شده است. ورق‌های با ضخامت کمتر از6 میکرومتر( 000024 /0اینچ)  نیز معمولاً استفاده می‌شوند. فویل استاندارد خانگی معمولا 0.016 میلی متر(00063/ 0اینچ) ‌ ضخامت دارد وفویل خانگی ضخیم معمولا 0.024 میلی‌متر (000094/0 اینچ ) است. فویل قابل انعطاف است و می‌تواند به آسانی خم شود یا در اطراف اشیاء پیچیده شود. فویل‌های نازک شکننده هستند و گاهی اوقات به مواد دیگر مانند پلاستیک یا کاغذ لمینیت می‌شوند تا راحت‌تر مورد استفاده قرار گیرند. فویل آلومینیوم در اواسط قرن 20 جایگزین فویل قلع شد.

تولید ورق و فویل آلومینیوم

فویل آلومینیوم توسط ذوب و نورد شمش‌های آلومینیوم و سپس نورد بر روی ورق تا رسیدن به ضخامت مورد نظر، یا با ریخته‌گری پیوسته و نورد سرد تولید می‌شود. برای ثابت نگه داشتن ضخامت در تولید فویل آلومینیومی، اشعه بتا با عبور از فویل به یک سنسور در طرف دیگر منتقل می‌شود. اگر شدت تابش اشعه به سنسور زیاد شود، غلتک‌ها تنظیم می‌شوند و ضخامت فویل را افزایش می‌دهند. اگر شدت تابش خیلی کم و فویل بیش از حد ضخیم شود، غلتک‌ها فشار بیشتری را اعمال کرده و فویل را نازک‌تر می‌کنند.

روش ریخته گری پیوسته انرژیکمتری نیاز دارد و ترجیحا برای فرایند تولید فویل ‌ با  ضخامت های کمتر از 0.025 میلیمتر(0001 /0اینچ) استفادهمی گردد. در آخرین مرحله نورد فویل به صورت دولا مابین غلطک های نورد عبور می کند وبعد از هم جدا می شوند که این روش فویل را با یک طرف براق و یک طرف مات تولید می کند.دو طرف فویل که در تماس با یکدیگر هستند مات، و طرف های بیرونی براق می شوند؛ این کاربه منظور کاهش احتمال پاره شدن فویل، افزایش میزان راندمان تولید، کنترل بهتر ضخامتو نورد به کمک غلطک های کوچکتر صورت می گیرد.

مقداری روانکاری در طول مراحل نورد مورد نیاز است. در غیر این صورت، سطح فویل می‌تواند با یک الگوی جناغی مشخص شود. این روغن‌ها قبل از عبور از رول‌های آسیاب بر روی سطح فویل اسپری می‌شوند. روغن هایبر پایه نفت سفید معمولا به عنوان روغن نورد استفاده می شوند، اگر چه روغن‌هایی که برای تماس با مواد غذایی مورد تایید هستند، باید برای فویل‌هایی که در بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارند، استفاده شوند.

تولید فویل آلومینیوم

منبع:

www.starfoil.ir

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.